Årskalender

Årshjul 2019-2020

August

14.08.19: Skolestart 1. – 9. – kl. 08:00-12:00

15.08.19: 0. klasse starter – kl. 09:00–11:00

22.08.19: Fælles forældremøde 6.-9. klasse – kl. 16:00-18:00

26.08.19: Forældremøde for 0., 1. og 2. klasse – kl. 16:00-18:00

28.08.19: Skills for 8. klasse

27.08.19: Fælles forældremøde for 3., 4. og 5. klasse – kl. 16:00-18:00

September

09.- 13.09.19: Fordybelsesuge og lejrskole for 3., 4., 5., 8. og 9. klasse

26.09.19: Arbejdseftermiddag for forældre – kl. 16:00-19:00

Oktober

03.10.19: Udskolingsfest

04.10.19: Fridag for 6. – 9. klasse

04.10.19: Pædagogisk dag for udskolingslærerne

07.-10.10.19: Fordybelsesuge

07.-11.10.19: Praktikuge for 9. klasse

11.10.19: Motionsdag – kl. 08:00-12:00

14.-18.10.19: Efterårsferie

15.-25.10.19: Terminsprøver for 8. og 9. klasse

28.10-03.11.19: Spil Dansk Uge for Fase 1

31.10.19: SFO’en holder Halloweenfest for 0.-3. klasse

November

20.11.19: Børnerettighedsdag for hele skolen – kl. 08:00-13:00

8. og 9. klasse skal have foretages uddannelsesvalg

9. klasse har UPV-konference med lærerne, UU-vejleder og ledelse

25.-29.11.19: Fordybelsesuge

28.11.19: Lang torsdag – 5. klasse viser julestykke mellem 15:00 og 19:00 for Fase 1

December

13.12.19: 3. klasse går Lucia

20.12.19: Sidste skoledag for 0.-5. klasse – kl. 08:00-13:00. 6.-9. klasse – klokken 08:00-11:30. Fælles samling kl. 10:45-11:30.

Januar

06.01.20: Første skoledag efter juleferien – almindelig undervisning.

20.01.20: Fordybelsesuge

20.-24.01.20: 6. og 7. klasse på lejrskole

27.-30.01.20: Brobygning intro for 8. klasse

Februar

03.-07.02.20: Uge SEX

10.-14.02.20: Vinterferie

24.02.20: Fastelavn 0.-5. klasse – kl. 08:00-13:00. SFO’en – kl. 15:00-17:00 med forældre

Marts

06.03.20: Trivselsdag for hele skolen – kl. 08:00-13:00

06.03.20: Pædagogisk weekend for hele personalet

07.03.20: Pædagogisk weekend for hele personalet

April

02.04.20: Mellemtrinsfest kl. 17:00-19:00

03.04.20: Skolernes sangdag

06.04.20: Påskeferie

16.04.20: Arbejdsdag for forældre – kl. 16:00-19:00

20.04.20: Fordybelsesuge

29.-30.04.20: Lejrskole for 4. klasse

30.04.20-01.05.20: Lejrskole for 1. og 2. klasse

30.04.20: Generalforsamling

Maj

04.05.20: FP9 Dansk skriftlig fremstilling – kl. 09:00-12:30

05.05.20: FP9 Matematik uden hjælpemidler – kl. 09:00-10:00

05.05.20: FP9 Matematik med hjælpemidler – kl. 10:00-13:00

06.05.20: FP9 Dansk retskrivning – kl. 09:00-10:00

06.05.20: FP9 Dansk læsning – kl. 10:00-10:30

07.-15.05.20: FP9 Udtræksfag

18.-21.05.20: Terminsprøver for 7. og 8. klasse

08.05.20: Bededag

29.05.20: Karameldag

21.-22.05.20: Kr. Himmelfartsdagsferie

31.05.20: Pinse

Juni

01.06.20: 9. klasse UPV til Optagelse.dk

05.06.20: Grundlovsdag – fri

17.-19.06.20: Terminsprøve for 6. og 7. klasse

22.06.20: Fordybelsesuge

23.06.20: Pølsedag for 5. – 8. klasse

24.06.20: Dimission

25.06.20: Fælles skoleudflugt for hele skolen.

26.06.19: Sidste skoledag – kl. 08:00-12:00

Juli

Sommerferie

August 2020

10.08.20: Skolestart for 1. – 9. klasse – kl. 08:00-12:00

11.08.20: Skolestart 0. klasse – kl. 09:00-10:30